Dlaczego właśnie Bonda?

Katarzyna Bonda  z zamiłowania pisarka, z wykształcenia dziennikarka i scenarzystka. Jej powieści to połączenie wciągającego kryminału z charyzmatycznymi bohaterami oraz sporą dawką tajemnic. Lekkie pióro autorki pozwala nam dobrze poznać pracę policyjnych profilerów, o czym możemy przekonać się, czytając serię „Cztery żywioły Saszy Załuskiej”, czy też cykl z „Hubertem Meyerem”.

O autorce w skrócie

Katarzyna Bonda urodziła się 26 sierpnia 1977 w Białymstoku. Dorastała w Hajnówce, a na studia wyruszyła do Warszawy. To właśnie tam rozwinęła swoje skrzydła. Pracowała jako dziennikarka w redakcjach kilku ważnych gazet m.in. „Super Expressu”, „Newsweeka”, „Wprost” czy też „Miesięcznika Zdrowie”. Obecnie jako autorka nie tylko zaspokaja potrzeby wielbicieli kryminałów, ale także pomaga innym w kreatywnym pisaniu, zarówno w swojej szkole, jak i poza nią.

Słynne serie

2007 rok to czas debiutu powieści kryminalnej „Sprawa Niny Frank” Katarzyny Bondy, która jest początkiem cyklu „Huber Meyer”. Ten policyjny psycholog musi stworzyć profil zabójcy słynnej serialowej aktorki, Niny Frank. Kolejna powieść to „Tylko martwi nie kłamią”, gdzie nasz zdolny profiler będzie rozwiązywał zagadkę tajemniczej śmierci śmieciowego barona. Ostatnia z cyklu jest „Florystka”. Hubert Meyer zrezygnował z pracy w policji po tym, jak popełni błąd w profilu mordercy, a teraz musi pomóc przyjacielowi w odnalezieniu małej dziewczynki. Jedynym świadkiem jest pewna florystka, która zarazem staje się główna podejrzaną.

Seria „Cztery żywioły Saszy Załuskiej” rozpoczyna przygodę z kobietą jako policyjnym profilerem. „Pochłaniacz” to tajemnicza historia rodzeństwa, które w niewyjaśnionych okolicznościach zginęło dwadzieścia lat temu, połączona pewną piosenką sprzed lat oraz rodzinnymi sekretami. Jedyna osoba, która wiedziała, co się wówczas wydarzyło, właśnie została zamordowana. Załuska musi odnaleźć związek między wydarzeniami sprzed lat, a tymi obecnymi. W „Okularniku” nasza bohaterka już jako policyjny psycholog , udaje się do Hajnówki, by tam rozwiązać nie tylko swoje prywatne problemy, ale i sprawę dziwnych zniknięć młodych kobiet, które łączyła znajomość z lokalnym przedsiębiorcą. A to wszystko w miejscu, gdzie z ogromną siłą odżywiają polsko-białoruskie antagonizmy. Trzeci tom, „Lampiony”, to kolejne zmagania naszej bohaterki ze swoją traumatyczną przeszłością. Jednak najważniejsze zadanie, jakie czeka na Saszę Załuską w Łodzi, to pomoc w złapaniu groźnego podpalacza. Nasza seria kończy się wraz z „Czerwonym pająkiem”. Przed panią profiler decydujące wyzwanie. Jej córkę porwano, a ona musi zrobić wszystko, by ocalić ukochaną dziewczynkę. Zadanie jest proste- odnaleźć zaginione dokumenty, które kompromitują najważniejszych polskich polityków.

Dokument kryminalny

Twórczość Katarzyny Bondy to nie tylko powieści kryminalne. „Polskie morderczynie” to jeden z najbardziej znanych dokumentów, w którym autorka przedstawia sylwetki kilku kobiet oskarżonych z morderstwa. Skupiła się na tym kim są, jakie miały plany i marzenia oraz co doprowadziło do tego, że zabiły. Na podstawie akt sądowych stworzyła historie ich zbrodni.

Twórczość Katarzyny Bondy doceniły także zagraniczne wydawnictwa m.in. Penguin Random House, zaś prawa do wydań zagranicznych sprzedano aż do 14 krajów.